Ένα μέρος για τις απορίες που μπορεί να έχει κανείς σχετικά με ΕΛΤΑ και την αποστολή καρτ ποστάλ στην Ελλάδα. For english scroll down.
1. Πόσο κοστίζει το να στείλεις μια καρτ ποστάλ;
Το κόστος είναι 2 ευρώ οπουδήποτε στον κόσμο κι αν τη στείλεις.
2. Πού βρίσκω γραμματόσημα;
Γραμματόσημα προμηθεύεσαι είτε απευθείας από τα φυσικά καταστήματα ΕΛΤΑ είτε μέσω του e-shop τους.
Επίσης ορισμένα καταστήματα πώλησης σουβενίρ διαθέτουν και γραμματόσημα - ρώτησέ τους στο ταμείο. Πάντα να τσεκάρεις ότι το γραμματόσημο που χρησιμοποιείς στην καρτ ποστάλ είναι αξίας 1 ευρώ.
Καλησπέρα! Ζω Βέλγιο, άλλα πρόσφατα ταξιδεύοντας στην Ελλάδα αποφάσισα να στείλω κάρτες σε "traveller mode’’. Στο σαιτ του Ελτά έψαξα για τις τιμές και κατάλαβα οτι ειναι 1 ευρώ για όλο τον κόσμο η κάρτα (εκτός Ελλάδας) αλλά όταν πήγα σε ταχυδρομίο να αγοράσω γραμματόσημα, η υπάλληλος μου είπε οτι ειναι 1 ευρώ για Ευρώπη, αλλά 2 ευρώ αν είναι σε φάκελο, και 2 ευρώ για εκτός Ευρώπης. Ισχύει η υπάλληλος δεν ήξερε τι έλεγε? Ρωτάω γιατι πρόσφατα εισήγαγα την μητέρα μου στο postrcrossing και θα είναι κρίμα να στέλνει 1 ευρώ παραπάνω κάθε φορα που στέλνει εκτός Ευρώπης! Ευχαριστώ! Κορίνα
Γεια σου Κορίνα! Η καρτ ποστάλ έχει ενιαία τιμή 1 ευρώ για οπουδήποτε κι αν την στείλεις στον κόσμο. Τώρα εάν θέλεις να χρησιμοποιήσεις φάκελο, η τιμή εξαρτάται από το βάρος του φακέλου και των περιεχομένων του. Σε παραπέμπω στον τιμοκατάλογο των ΕΛΤΑ εδώ. Κοιτάς το πινακάκι στα δεξιά που έχει τιμές εξωτερικού. Μάλλον κάτι λάθος σου είπε η υπάλληλος, γιατί μπορείς να στείλεις κάρτα σε φάκελο με γραμματόσημο του 1 ευρώ, όπως βλέπεις (β’ προτεραιότητα).
I thought I’d replied to you @tutubi but it seems I was wrong - so sorry!
The first set of stamps can be used to send out mail (including postcards) internationally that weigh up until 20 grams.
The second set of stamps can only be used for domestic mail up until 20 grams.
Φοβάμαι ότι το web site https://anamnesia.gr/stationary/postcards δεν είναι πια ενεργο, και έχει αντικατασταθεί από λογαριασμό στο Facebook. Το κατάστημα στο αεροδρόμιο ήταν ανοικτό κανονικά στις 29/3 που πέρασα από εκεί.