Pitanje za Srbe

Ja već godinama kupujem marke na par većih pošta u Beogradu i onda sama lepim i ubacujem razglednice u sanduče. Isto tako šaljem i pisma do 20 grama i sve stiže bez problema. Za Evropu sve šaljem obično, a za vanevropske zemlje avionom.

2 Likes

Na jednom forumu na koji sam naišao na netu iz dvehiljade desete bila je tema o “tajnoj šifri” koja se upisuje na mestu gde se lepi markica, šifra je bila 2FA-BE, i razglednice su stizale sa T pečatom. Neko je objasnio da nije u pitanju nikakva tajna šifra već da poštarinu tada plaća primalac, s tim da poštari ne žele da gube vreme pa je svejedno isporuče.

Ne želim da testiram to, ali se nadam da oproste par dinara, ako površinsku pošalju iz nekog razloga avionom, a nema dovoljno markica za let.

Yправо, ако авионска пошиљка ‘‘залута’’ y обичне, то је 99% зато што шалтерски радник није залепио плавy налепницу ‘‘авионом’’ (Код нас је то латиницом ''AVIONOM ‘’) Зато обавезно питајте и тражите да вам налепе ту налепницу, ако већ плаћате авионску услyгy, јер картисти који расподељују пошту сy веома оптерећени и немају времена да гледају детаљно, они визуелно траже ту налепницy, осим ако цео коверат није стандардан са оним укосо црвеним-плавим-белим рyбом на све 4 стране коверта. Најбоље тражите десетак тих налепница, у неким поштама ће вам дати, у неким не, све зависи од добре воље радника на шалтерy, ја идем само у оне поште где раде љубазно и професионално и где нема уображених кретена незналица који раде споро и нестручно. Нажалост, ово је могуће углавном у великим градовима. На пример, у Бајиној Башти су ме убеђивали да ‘‘морам’’ да шаљем писмо авионом у САД, тако да сам морао да идем код директора и тек онда су ми примили писмо. Ужас!

Не постоји таква ознака или шифра. Сва писма недовољно франкирана, или нефранкирана спадају у ‘‘теретна’’ писма и ставља им се ознака ‘‘Т’’ (велико слово ‘‘Т’’ у кругy, или без круга) као и печатић ‘‘разломак’’ у који се уписује недостајућа сума. Обично, оваква писма путује дyже јер их картисти-усмеривачи издвајају на страну и тек онда их поштански контролори обраде и упуте на одредиште, ако то већ нису урадили картисти, све зависи од унутрашње организације рада. У сваком случају, људски фактор је одлучујући. Не поштују се сва правила свуда исто, нажалост. Златно доба картофилије и филателије је прошло, имао сам срећу да један део живота проживим у том златном добу, кад су писма од Лондона до Београда ишла за 2 или 3 дана. А од Чикага до Београда за 3 или 4 дана, наравно авионом. У то време, све иностране пријемне пошиљке су се локално печатирале на полеђини писма, а на разгледницима где год да је било места. Златно доба. Ово сад што се ради са међународном поштом је такав немар, спорост и небрига, да је то заиста јадно и испод сваке критике.

Evo, ja sam sada pitao u pošti i dobio sam od žene odgovor da može da se šalje površinski i čak mi je rekla da “malo ko i šalje razglednice avionom”, što je možda i tačno, uzevši u obzir da je površinski lepa okrugla suma (100 din) a avionski nešto nasumično

1 Like

Nisam znao da mogu da dobijem nalepnice od radnika? Da li se one naplaćuju posebno? Ja sam samo dopisao Par Avion ispod markica, nadam se da je to dovoljno. Naravno, markice su u vrednosti predvidjenoj za avion

Ne naplacuju se, trazis samo na salteru :slight_smile: meni jednom nisu hteli da daju kaze zena nemamo dosta (putala sam da mi da par da ponesem kuci da imam za sledecu turu ds ne moram opet na salter) . Cuj u posti nema dosta avio stikera :woman_facepalming::woman_facepalming::woman_facepalming:
Posle sam pocela sama da stampam - prvo sam slikala jednu postinu pa je istampala na celom a4 formatu a posle sam napravila sama svoju pa nju lepim. Ali evo sad kad cujem da nema veze jel obicno ili avio mozda pocnem da saljem obicno jer mi i avio putuju po 20 dana🙄

Да, можеш да напишеш ‘’ par avion ‘’ на коверти. Да, нема разлике за европске земље, рецимо y преко 90% случајева стигне исто без обзира да ли се шаље авионом или површински. Једино има смисла слати авионом за неке главне градове (Берлин, Москва, Лондон, Рим…) али и то само кад се погоде разни други услови у дистрибуцији (ради се о трансферy врећа) међународних пошиљки. То управо значи, да не зависи од поште него зависи од стотинy дрyгих ствари. Нпр. кад је код нас био штрајк, све пошиљке су касниле ужасно много. Кад је била ковид параноја, у неким земљама су пошиљке прскане дизинфектантима и остављане на страну да стоје, као тако ће елиминисати вирус, итд итд. Нико са 100% не може да тврди да ли ће и када ће неко писмо стићи. Ту је и елемент крађе тј. кад запослени у поштама крадy пошиљке. По причи једног бившег поштара, који је радио 2 године, знало се или се сумњало да неки поштари краду пошиљке. Наравно, најлакше се краду нерегистроване пошиљке. Један поштар је крао разгледнице за своју ћерку јер је она скупљала разгледнице, такође и маркице. Кад су доказали да то ради, добио је само опомену и ништа му се није десило, остао је да ради на истом месту уз као неку појачану контролу. У свакој нормалној држави изгубио би посао. У Будимпешти су негде 1993/1994. открили целу групу поштанских службеника који су покрали за око годину дана преко 5000 писама и пакета упућених у Србију и БиX, крали су све што су стигли, на крају су сви изгубили посао. О томе је писано у дневној штампи.