Kartpostal gönderim ücretlerine zam gelmesi

Merhabalar. Bir tane postakartı gönderim ücretinin 9 tl olduğunu mu söylediler? Ben geçen pazartesi 20 tlye gönderdim.

Merhaba,
Evet bugün gittim, 9tl dediler bana. Mektup, kartpostal, tebrik kartı farketmeksizin bu fiyatmış, ve on gün önce bu şekilde güncellenmiş. Nasıl 20tl olur, akıl alır şey değil gerçekten…

1 Like

Hangi il acaba sizinki?

Ben Mardin’de sordum. Yarın veya sonraki gün başka bir ilden de soracağım bakalım aynı şekilde mi olacak.

1 Like

İmkanınız varsa hepsini Mardin’den gönderebilirsiniz bence :joy: Eğer diğer sorduğunuz yer de 9 tl ise buraya yazabilir misiniz?

Ben buraya tekrar döneceğim ama oraya da sormak istiyorum ve elbette paylaşırım. Daha fazla ise elimdekilerin hepsini mecburen buradan göndereceğim :sweat_smile:

1 Like

Teşekkür ederim :blush:

9₺ olsa şükür yine de

5 Likes

ay başında cimer’e yazmıştım şimdi cimer’den btk tüketici şikayet sistemini kullanarak ikinci bir şikayet oluşturmam istendi. ne yapsam bilemedim işe yaramaz gibi geliyor. bir de bu konu neden forum anasayfasında görünmüyor? merak edip daha aramasam bulamayacaktım

sadece ben de görünmüyormuş galiba gizli sekmeden baktım :smiley:

1 Like

Salı günü (2 Kasım 2021) PTT’ye fiyat soruldu (Istanbul), ortalama 20,00 TL/kartpostal.
Yani 9,00 TL’lik ücret bir şekilde yanlış olsa gerek…

2 Likes

Cimer üzerinden yaptığım başvuruya aşağıdaki şekilde yanıt aldım, PTT’nin cevabının birebir aynısı. :frowning:

Şirketimiz yurt dışı hizmetlerine ilişkin ücret tarifesi; gönderi maliyetleri, piyasa koşullarının yanı sıra döviz kurları, Dünya Posta Birliği (UPU) üyesi diğer ülke posta idareleri ile yapılan anlaşmalara bağlı olarak oluşan hesaplaşma ücretleri ve varış hisselerindeki artışlar göz önünde bulundurulmak suretiyle belirlenmekte olup gönderi ücretlerimiz hakkındaki görüşünüz değerlendirilmek üzere not alınmıştır.

Ben de aynen bu şekilde cevap aldım

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) yapmış olduğunuz başvuru ilgisi nedeniyle Kurumumuza yönlendirilmiş olup, başvurunuz incelenmiştir.

İlgili mevzuat uyarınca başvurunuzda belirtmiş olduğunuz hususların daha detaylı olarak, Kurumumuzca tüketici şikâyetlerinin elektronik ortamda kayıt altına alınarak daha hızlı çözümlenmesi ve şikâyet başvurularının tüketiciler tarafından elektronik ortamda takip edilebilmesi amacıyla kurulan Tüketici Şikâyeti Başvuru ve Analiz Yazılım Sistemine Tüketici Şikayet Bildirim Sistemi adresinden elektronik ortamda gönderilmesi halinde şikâyetiniz değerlendirilebilecektir.

1 Like

Ben de benzer bir cevap aldım. Konuştuğum hukukçular da dava açmamı tavsiye etmediler. Açarsam büyük ihtimalle reddedilirmiş. Dava reddedildiğinde birkaç bin tl karşı vekalet ücreti ödemem gerekirmiş vs. Bırakıyorum sanırım.

Şu an postanedeyim aynı sorunu yaşıyorum vaz geçtim

Change.org linkini atar mısınız bulamadım kampanyayı

Ben de Tüketici Şikayet Bildirim Sistemine yazdım.

Buyurun.

Tüketici Şikayet Bildirim Sistemi’nden gelen cevap:

Şirketimiz yurt dışı hizmetlerine ilişkin ücret tarifesi; piyasa koşulları, gönderi maliyetleri, personel giderleri, akaryakıt ile döviz kurunda artış görülmesi yanı sıra verilen hizmetlerden dolayı karşı Dünya Posta Birliği (UPU) üyesi diğer ülke posta idarelerine ödenen ücretler ile transfer giderlerinde yapılan artışlar göz önünde bulundurulmak suretiyle belirlenmiştir.
Varış idarelerine ödenen ücretler(tazminatlar dahil) SDR cinsinden ödendiğinden yurt dışı gönderi ücretleri SDR olarak belirlenmiş olup kabul ücreti Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından bir önceki gün Saat 15:30 da açıklanan SDR kuru üzerinden Türk Lirası olarak yapılmaktadır.( SDR kur bilgisine Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının www.tcmb.gov.tr resmi internet adresinden ulaşabilirsiniz.)
Yurt dışı posta kartı ücretlerimiz hakkındaki görüşünüz değerlendirilmek üzere not alınmıştır.
Şirketimiz hizmetlerini tercih ettiğiniz için teşekkür eder, iyi günler dileriz.

1 Like

Çok sevdiğim postcrossing’e veda etme zamanı gelmiş demektir bu. Ayda 10 kartpostal minimum 200 lira veremeyeceğim açıkçası. Çok üzgünüm

2 Likes

nerdeyse bir yıl olmuş üzücü aklıma geldi aniden :smiling_face_with_tear::smiling_face_with_tear:

2 Likes