Kartpostal gönderim ücretlerine zam gelmesi

Hem Postcrossing’e hem de Cimer’e yazdım bakalım ne olacak. İşe yararsa veya PTT doğru düzgün bir fiyat koyarsa devam ederim eğer bu fiyatlarla devam etmeye kararlılarsa elimdeki 5 kart bittikten sonra bırakır giderim. Zaten çok pahalıydı 18 tl falan gerek yok yani gömü bulmadım sonuçta.

2 Likes

Böyle bir şeyle karşılaşacağımı asla düşünmemiştim. Günlerdir şakadır belki diye sessizce kenarda bekledim ama yok. Şaka yapmıyorlarmış, kendileri şakaymış. Ben de en azından denemiş olmak, sesimizi çıkarmadığımıza ilerde üzülmek istemediğim için, yapılabilecek her şeyi yapmamız gerektiğine inanıyorum.

2 Likes

Şu an için yapılacak en faydalı yöntemin cimere yazmak olduğunu düşünüyorum. Ben yazdım. Olumsuz bir cevap aldığımda tarifenin iptali için dava açacağım.

4 Likes

Merhaba, Cimer’e nasıl yazmam gerektiğini bilemedim. Bir taslak varsa paylaşabilir misiniz rica etsem? Teşekkürler şimdiden.

1 Like

Ben e-devlet üzerinden başvurdum. Yaklaşık 2000 karakterlik bir metin yazma imkanınız var. Matbu bir metinden ziyade herkesin ayrı ayrı yazması daha faydalı olabilir. Yazdığınız metinde; kartpostal tarifesinin kaldırılmasının Anayasa’da güvence altına alınan haberleşme özgürlüğünü kullanılamaz hale getirdiğini, 6,5 TL nin bile diğer ülkelerdeki kartpostal gönderim ücreti karşısında yüksekken 19 TLnin hukuka ve ölçülülük ilkesine aykırı bir artırım olduğunu, PTT personelinin bile tarife değişikliği hakkında yeterli bilgi sahibi olmadığını belirtebilirsiniz.

6 Likes

Ben de geçen gün PTT’ye fiyat için şikayet maili atmıştım bu da gelen cevap

Şirketimiz yurt dışı hizmetlerine ilişkin ücret tarifesi; gönderi maliyetleri, piyasa koşullarının yanı sıra döviz kurlarındaki artış, Dünya Posta Birliği (UPU) üyesi diğer ülke posta idareleri ile yapılan anlaşmalara bağlı olarak oluşan hesaplaşma ücretleri ve varış hisselerindeki artışlar göz önünde bulundurulmak suretiyle belirlenmekte olup gönderi ücretlerimiz hakkındaki görüşünüz değerlendirilmek üzere not alınmıştır.
Şirketimiz hizmetlerini tercih ettiğiniz için teşekkür eder, iyi günler dileriz.

PAZARLAMA VE SATIŞ D. BŞK.-FİYATLANDIRMA ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Döviz kuru hadi neyse tamam da diğerleri diğer ülkeler için de arttı.Hiçbir ülkede bunun gibi bir zam yok.

İmza kampanyası için instagramda linkli hikaye ve açıklama paylaştık marka olarak da. Tüm müşteri portföyümüze de yine mail gönderdik imza kampanyasına katılmaları için.
Takipçisi yüksek ve link paylaşabilecek dostlarıma da ricada bulundum. İmza kampanyasını paylaşmaya başladılar instagram üzerinde.
Umarım bir sonuç elde edebiliriz. Yoksa üzülerek bu hobiyi bırakmak zorunda kalacağız hepimiz.

6 Likes

Hikayelerde ve mailde binlerce görüntüleme var. İmza kampanyasına tıklama sayısı mailde 69 hikayede 103 şu an maalesef. Bizim sorunumuz bu işte. Herkes her şeyden yakınıyor ama kimse elini taşın altına koymuyor. :woman_facepalming:t2: İki saniyelik iş oysa ki.

Bir de yabancı bir postcrosser PTT ye kartpostal göndermek üzere hazırlayıp açıklamayla beraber #standwithpostcrossingturkey etiketiyle paylaşmış. Yabancı postcrosserları bu etiketten haberdar edip destek isteyebiliriz belki.
Forumda genel bir yerde yabancışara görünebilir bir başlık açabilecek olan var mı? Ben çok anlamıyorum forum işlerinden. Yanlış bir şey yaparım diye çekindim. :weary:

3 Likes

Posta kutuları da 60 TL mi olmuş? Altı üstü kutu yahu! Kutular herhalde altından olacak, bu ücrete ben bildirim isterim kartpostal gelince :smiley:

Kampanyayı postcrossing yapan-yapmayan, yerli yabancı herkese yollayacağım :slight_smile:

2 Likes

Böyle bir şey hazırladım. Paylaşacağım ve destek isteyeceğim. Kullanmak isteyenler için bırakıyorum.

2 Likes

PTT gönderi ücretleri sayfası açılmış. 6.50 SDR yaziyor ?

1 Like

Ay inşallah doğrudur.
Edit: Ama bir dakika, SDR yazıyor. TL değil. :roll_eyes:

Yani anlık sdr kuru x 6,5 :confused:

Evet. Ancak Almanya’ya giden 100 gr kayıtsız mektup 1,83 SDR.

SDR ne tam olarak? Valla şüpheleniyorum :smiley: :smiley:

1 Like

Zamlamak için bahane aramışlar resmen. :grinning_face_with_smiling_eyes:

Bugün PTT tarafından aranmışım ama toplantıda olduğum için açamadım geri dönüş yaptığımda da açmadılar telefonu. Ne diyeceklerdi acaba merak ettim. Yarın ararlarsa açıcam 🥲

1 Like

SDR/TRY

• Özel Çekme Hakkı Türk Lirası
    1 SDR = 12,8498 TL
    15 Ekim 2021 @ 10:05

Gerisini varın hesaplayın artık :astonished:

2 Likes

Eğer bu fiyatlar doğruysa zarfsiz kartpostal göndereceğimi sanmiyorum. Bir de zarf içerisinde gönderirsek fiyatlar 20-30 arasinda mi oluyor?

2 Likes

Ben de anlam veremedim gerçekten bu fiyatlara nasıl oluyor da kartpostal gösterim ücreti 6.5 SDR olurken mektup gönderim ücreti 1-2 SDR arasında olabiliyor?

2 Likes