Ελληνικά - Greek 🇬🇷

Δεν άλλαξε τίποτα Μαρία. Οι ίδιες χώρες είναι. 74 ήταν μέχρι τώρα. Απλώς την αναθεώρηση κάνανε. Εν τω μεταξύ, πολύ γέλιο. Μπορώ να στείλω κάρτα στην Κένυα, αλλά όχι στη Νιγηρία, για παράδειγμα… Δεν καταλαβαίνω την λογική…

1 Like

και δεν το εχει το update στα αγγλικα επισης. εγω το εβαλα στο topic mail suspensions, με την υποσημειωση οτι μαλλον ειναι οι ιδιες κ δεν ανανεωθηκαν στην αγγλικη version. θα ηθελα πολυ να κανω ενα δοκιμαστικο με καποια χωρα που δεν στελνουμε!

Πράγματι φαίνεται πως δεν άλλαξε κάτι. Από τα τοπικά ΕΛΤΑ η απάντηση που πήρα ήταν πως η λίστα που βλέπουμε στο σάιτ είναι και αυτή που ισχύει. :woman_shrugging:t2:

Και η Ινδία στο 21 νούμερο… πάλι… (Λύσσαξα πια!!)

1 Like

Παιδιά σοκ, η καρτ ποσταλ που έστειλα στην Ινδία έφυγε από Ελλάδα 15 Ιανουαρίου κι έφτασε 5 Φεβρουαρίου.

Εν αντιθέσει, Σκανδιναβία οτιδήποτε στέλνω, αν δεν κλείσει 40 μέρες τουλάχιστον, δε φτάνει…

1 Like

Λοιπον εκανα αλλο ενα πειραμα με Νιγηρια (που ξεκαθαρα δεν στελνουμε!)
Εστειλα σε εναν φιλο εκει και περιμενω να δω… αν και ποτε! Βεβαια οταν του ζητησα τη διευθυνση του μου απαντησε ενα κατεβατο τυπου “πρωτη λεωφορος δεξια, τεταρτο στενο πανω” κτλ λεγοντας μου This is the best description of my address! Ποσο διαφορετικη κουλτουρα/αναγκες/τροπος λειτουργιας… Σαν τα δικα μας τα χωρια, λιγο πιο φλου!

χαχα ακριβώς ίδια εμπειρία είχα με Λίβανο, προσδιορισμός διεύθυνσης: “δίπλα στο τάδε καφέ”.

Έτσι ακριβώς και στις δικές μας επαρχιακές περιοχές που δεν έχουν οδό, αρκεί ο ταχυδρομικός κώδικας και το μέρος, γιατί “ο ταχυδρόμος ξέρει πού μένουμε”. Ούτε καφέ, ούτε στενά ούτε τίποτα :sweat_smile:

1 Like

Αρα εχω ελπιδες κι εγω…

2 Likes

Ερώτηση:
Υπάρχει κάποιος που να έχει τικάρει το κουτάκι στις ρυθμίσεις που λέει “Check if you would like to also send and receive postcards to and from your own country”; Και αν ναι, του έβγαλε ποτέ διεύθυνση στην Ελλάδα; Θα ήθελα να ακούσω γενικά γνώμες για τη συγκεκριμένη επιλογή.

εγω το ειχα τσεκαρει (τωρα δεν θυμαμαι τι το εχω), δεν εχω στειλει ομως ποτε. Παρ ολ αυτα, μου εχει ερθει απο Ελλαδα καρτα. Η αληθεια ειναι οτι ως “σπανια” χωρα που ειμαστε, θεωρω κριμα να “ξοδευτει” μια ελληνικη καρτα εντος συνορων, καλυτερα να την παρει καποιος εξω…

1 Like

Αυτό σκέφτηκα κι εγώ. Θα πρέπει να είναι πολύ σπάνιο να κάνεις draw από Ελλάδα. Αλλά θα μου άρεσε να το δοκιμάσω, μιας που λατρεύω τις τουριστικές καρτ - ποστάλ (κι έχουμε κάμποσες από αυτές ως χώρα :sweat_smile:).

1 Like

Εγώ πάλι, θα ήθελα κάποια στιγμή να στείλω σε Έλληνα ή σε κάποιον που μένει Ελλάδα, αλλά εδώ και 10 περίπου χρόνια, ποτέ δεν έβγαλα διεύθυνση για την ίδια μου την χώρα…
Εγώ δεν το βλέπω καθόλου ως “ξόδεμα” μιας κάρτας. Το αντίθετο. Έχω στείλει κι έχω λάβει από διάφορες χώρες, γιατί να μην μου έρθει και κάποια απο εδώ; Αλλά ούτε αυτό μου συνέβη…

2 Likes

Το ενεργοποιώ, παιδιά κι ελπίζω στην τύχη του πρωτάρη! :four_leaf_clover:

1 Like

Καλή τύχη. Ελπίζω να είσαι πιο τυχερή εσύ.

1 Like

Πώς τα πάτε ρε παιδιά με την Κίνα; Έχω απαντήσει σε μερικά swaps, αλλά ούτε φωνή, ούτε ακρόαση μεχρι τώρα. Ούτε έλαβαν,ούτε μου ήρθε τίποτα. Εσείς πώς τα πάτε με αυτήν την χώρα;

Συγνώμη καλέ μου κύριε… εχετέ λάβει κάρτα απο την Ελλάδα :stuck_out_tongue: :innocent:

Δεν είναι καλά τα πράγματα ουτε στην Ευρώπη. Στην Κίνα κόλλησες ? Αν δεις τον τοίχο μου κάνει πάνω απο μήνα για γερμανία … ΥΓ μου ηρθαν σήμερα η κάρτες της νορβηγίας.

Greetings και απο εμένα. Είμαι απο το 2010 εδώ… Ειμαι η Φοίβη μένω Αθήνα. Ειμαι μεγάλη φαν του ποστκρόσινγκ και μου αρέσει πολύ να πηγαίνω σε international και εγχωρια meetups. Εχω γνωρίσει αρκετούς έλληνες και ελληνίδες ποστκροσερς. Αλλά και ξένους… Για να παω σε meet εχω παρει , αεροπλανα, τραίνα, πλοία, αυτοκίνητα, και λεωφορεία … μιλάμε για τόση τρέλλα. Αλλες φορές παω μόνη μου άλλες φορές παίρνω μαζί την Σόνια που της αρέσουν και εκεινής τα ταξίδια… Βασικά ηρθε στο πρώτο international μαζί μου στην πορτογαλία για να δει τελος πάντων τι είναι αυτό το postcrossing, και πως θα παω να δω αγνώστους (μα τρελλή είναι η κόρη μου; ) και της άρεσε… χιχιχι. Οπότε αν πάω να βρώ ατομα που ξέρει καμμία φορά με ακολουθεί. Εχω πάνω απο 2000 κάρτες στα συρτάρια μου. Λόγω του covid μου έχουν τελειώσει η ελληνικες εδω και καιρό, αλλά στέλνω απο τα 15
box sets που έχω. Γραμματόσημα παίρνω μέσω του site. συνήθως τα αυτοκόλητα για τις καρτ ποστάλ. Ημουν η πρώτη ελληνίδα νομίζω που διοργάνωσε meetup στην Ελλάδα αλλά δεν το λέω με σιγουριά. Οσο για εμένα σαν άτομο, αυτοί που με έχουν γνωρίσει πρέπει να μιλήσουν. Γενικά έχω τρέλα με οτιδήποτε αφορά την γραφική ύλη… washi tapes, αυτοκόλλητα, colouring books, σφραγίδες σετ αλληλογραφίας, πένες γραφής και μελάνια (εχω πάνω απο 100).

3 Likes

ακριβώς αυτό. το βλέπω καθημερινά στην δουλειά μου … ο ταχυδρόμος ξέρει που μένουμε.

1 Like

Κάρτες αγοράζω boxset απο ταξίδια, η το book depository… καρτ ποσταλ απο τα περίπτερα… απο τα meetups παραγγέλνω @melimar @nikos8109 Ηρθαν οι κάρτες για το μεεταπ της Νορβηγίας Σήμερα.

1 Like