Ceramika bolesławiecka

Otrzymałem ten zin od @clubpostcards i chciałem rozpocząć o nim dyskusję. :wink: (wiki)

Dowiedziałem się, że tego typu ceramika jest charakterystyczna dla Polski. Chciałbym więc zapytać rodaków, czy ktoś ma osobiste doświadczenia lub zdjęcia, którymi mógłby się podzielić?

3 Likes

that is a mini fan zine i made about Polish ceramics !

if anyone in Poland wants it, please message me.

2 Likes

Ceramika Bolesławiecka jest bardzo popularna, przynajmniej w rejonie Polski, w którym mieszkam - okolice Wrocławia i Lubina. Mam wrażenie, że obecnie staje się coraz bardziej popularna również wśród młodszych pokoleń, a to również za sprawą teraźniejszej mody we wnętrzarstwie. W moim mieście (Wrocław) istnieje kilka sklepów sprzedających tamtejsze produkty. W Bolesławcu co roku odbywa się Święto Ceramiki, na które zjeżdżają się turyści nie tylko z Polski, ale również z zagranicy, np. z Niemiec. Osobiście - każda rodzina jaką znam posiada przynajmniej jedno naczynie pochodzące z Bolesławca - są naprawdę przepiękne. Sama mam niewielką kolekcję w moim domu rodzinnym - wyślę zdjęcie jak tylko będę miała okazję :slight_smile:

2 Likes

Było miło mi to usłyszeć @zarzka. Ciepłe powitanie do społeczności :slightly_smiling_face:

A ja akurat byłam na urlopie na Dolnym Śląsku (moje rodzinne strony) i trafiłam do Bolesławca na ostatni dzień Święta Ceramiki. Najciekawsze było zwiedzanie jednej z fabryk, gdzie powstają naczynia :slight_smile:

1 Like

A mnie zdarzyla sie smieszna sytuacja zwiazana z ta ceramika. Korzystalismy z Couchsurfingu w Berlinie. Niemieccy gospodarze nakryli pieknie stol, na ktorym widze wyroby z Boleslawca! Mowie: “Te naczynia wygladaja na produkty z Boleslawca”. Na co kobieta mowi: “Bo to jest ceramika z Boleslawca!” Okazuje sie, ze ci Niemcy pojechali kiedys na wycieczke do tej fabryki i w sklepie firmowym kupili pare rzeczy po przecenie, gdyz wyroby mialy male mankamenty.

1 Like

Ceramika Bolesławiecka na Pomorzu Zachodnim i Pomorzu Centralnym też jest bardzo znana. :slightly_smiling_face:

1 Like